Listen Live
HomeElection 2022Who won? West Kootenay-Boundary 2022 election results

Who won? West Kootenay-Boundary 2022 election results

CAPS denotes elected
(x) denotes incumbent

CASTLEGAR (Turnout 29%)
Mayor
McFADDIN, Maria (incumbent councillor) 920
Chernoff, Lawrence 915

Council (Top 6 elected)
BOGLE, Brian (x) 1,478
BELL, Darcy 1,233
MACLEOD, Cherryl (x) 1,119
FALSTEAD, Shirley 1,112
HEATON-SHERSTOBITOFF, Sue (x) 1,097
BOJECHKO, Sandy 1,025
Vassilakakis, Florio 916

CRESTON (Turnout 35%)
Mayor
DEBOON, Arnold (incumbent councillor) 1,082
Maddocks, Nora 474
Rota, Jim 57

Council (Top 6 elected)
DUMAS, Denise 1,000
EISLER, Norm (x) 975
ELFORD, Jim (x) 955
BALDWIN, Keith (x) 814
ARES, Monique 799
MONDIA, Anthony 736
Banbury, Greg 605
Irwin, Scott 563
Ireland, Elizabeth 508
Waslovich, Ursula 494
Snashall, Adriana 402
Barlett, Amber 371
Howes, Richard 300

- Advertisement -

FRUITVALE (Turnout 26%)
Mayor
MORISETTE, Steve (x) (Elected by acclamation)

Council (Top 4 elected)
STARTUP, Wes 331
WENMAN, Bill (x) 330
MASON, Julia 323
ELLISON, Catherine 268
Krause, Jennifer 130
Farnum, Carrie 78
Kenny, Lindsay (x) 74
Withdrew: Fitzpatrick, Vickie (x)

GRAND FORKS (Turnout 37%)
Mayor
BAKER, Everett (incumbent councillor) 621
O’Donnell, Danna (incumbent Area D director) 279
Brownlee, Alec 234
Sharkey, Stan 104

Council (Top 6 elected)
EBURNE-STOODLEY, Zak (x) 808
ZIELINKSI, Rod 780
KROG, Neil (x) 736
MARK, David 646
LAFLEUR, Deborah 591
THOMPSON, Christine (x) 574
McNutt, Kenton 441
Best, Niki 358
Leksinska, Anna 331
O’Doherty, Patrick 323

Referendum: Are you in favour of borrowing $16.3 million to build a new community centre? DEFEATED, but vote total unavailable

GREENWOOD (Turnout 60%)
Mayor
BOLT, John (incumbent councillor) 194
Noll, Barry (x) 157

Council (Top 4 elected)
MCLEAN, Jessica 273
NATHORST, Jim (x) 224
SHAW, Gerry 214
HUISMAN, Clint 210
Teramoto, Doug 189
Stewart, Gary 70
Goddard, Mike 66
Hopkins, Carolina 51

KASLO (Turnout 61.5%)
Mayor
HEWAT, Suzan (x) 412
Van Mill, Henry (incumbent councillor) 130

Council (Top 4 elected)
BIRD, Erika 480
LEATHWOOD, Molly (x) 414
BROWN, Matthew 380
LANG, Robert (x) 303
Carruthers, Jonathan 205
Beddow, Lynda 165

MIDWAY (Turnout 58%)
Mayor
MCMYNN, Doug 237
Fromme, Martin (x) 86

Council (Top 4 elected)
POWNALL, Aaron 259
METCALF, Darrin (x) 238
WILLSEY, Judy 231
DUNSDON, Richard (x) 229
Dolman, Colleen 118
Morris, Ken 72
Withdrew: Bryan, Gail

MONTROSE (Turnout 31%)
Mayor
WALSH, Mike (x) 180
Bouthillier, Lynda 65

Council (Top 4 elected)
CARON, Paul (x) 200
COOK, Cindy (x) 181
STEEP, Rory (x) 164
BERRIAULT, Don (x) 158
Logan, Joyce 131

NAKUSP (Turnout 29%)
Mayor
ZELEZNIK, Tom (x) (Elected by acclamation)

Council (Top 4 elected)
MCLAREN-CAUX, Aiden (x) 350
HOUGH, Mason 299
EDWARDS, Dolly (Dawn) 275
KNOOIHUIZEN, Tina 219
Law, Jo 133
Youmans, Victoria 114
Myhal, Andreea 82

NELSON (Turnout 41%)
Mayor
MORRISON, Janice (incumbent councillor) 1,562
Dooley, John (x) 915
Buffery, John 897
Prior, Tom 67
Zeabin, Mike 29

Council (Top 6 elected)
TAIT, Kate 2,417
WOODWARD, Jesse (x) 2,060
LOGTENBERG, Rik (x) 1,813
PAGE, Keith (x) 1,732
PINEIRO, Jesse 1,626
PAYNE, Leslie 1,521
Sutherland, Glenn 1,370
Hastings, Ainsleah 1,138
Raby, Brenton 788
Wilkinson, Kyle 656
Withdrew: Jeanes, Charles

NEW DENVER (Turnout 77%)
Mayor
CASLEY, Leonard (x) 250
Fox, Heather 162

Council (Top 4 elected)
LAW, Casey 334
MOSS, Colin (x) 271
FYKE, John (x) 256
HAMMOND, Dannika 224
Gustafson, Vern (x) 212

ROSSLAND (Turnout 52%)
Mayor
MOREL, Andy (incumbent councillor) 1,052
Lafond, Kim 570

Council (Top 6 elected)
PROVENCAL, Maya 1,129
KWIATKOWSKI, Lisa 979
WEAVER, Jeff 952
BOYCE, Eliza 906
SPOONER, Stewart (x) 884
HUMPHERYS, Craig 733
Pistak, Brian 625
Kemick, Richard 620
Thatcher, Tim 591
Troy, Sam 470
Evans, Paul 441
Withdrew: Horney, Richard

SALMO (Turnout 48%)
Mayor
LOCKWOOD, Diana (x) 236
Heatlie, Jonathon (incumbent councillor) 206

Council (Top 4 elected)
WALLACE, Todd 356
LINS, Jennifer (x) 347
NEIL, Kenzie 329
COX, Melanie 285
Williams, Anne 210

SILVERTON (Turnout 65%)
Mayor
FERGUSON, Colin (x) (Elected by acclamation)

Council (Top 4 elected)
MILLS, Brian (x) 91
SCAIA, Margaret 78
DENBOK, Clarence (x) 72
MAIN, Leah (x) 61
Paquin, Luce 52
Yofonoff, Arlene (x) 40

SLOCAN (Turnout 55%)
Mayor
LUNN, Jessica (x) 94
Fredrickson, Dave 72

Council (Top 4 elected)
KNOTT, Jordan 98
PERRIERE, Madeleine (x) 92
VAN BYNEN, Joanna 77
BULLER, Ezra (x) 72
Berinstein, Nicol 72
Hird, Delaine 71
Marshall, Heather 39
Baal, Steve 33
Bennett, Shanoon 21
Buzolitch-Roy, Jeremi 18
Teare, Sophie 18
Matthew, Merina 10
Azu, Elizabeth 6

Berinstein and Buller tied for the final council position. A judicial recount confirmed the original results, so lots were drawn and Buller was declared the winner.

TRAIL (Turnout 37%)
Mayor
JONES, Colleen (incumbent councillor) 1,310
Pasin, Lisa (x) 1,078

Council (Top 6 elected)
BENSON, Bev 1,681
MARTIN, Terry 1,542
CASHOL, Nick 1,397
WILSON, Doug 1,343
HANSON, Thea 1,304
BUTLER, Paul (x) 1,009
Ganhda, Ravi 814
Richards, Rebecca 799
Brown, Donovan 561
Dobie, Carol (x) 560
DeFerro, Bryan 554
Jones, Jeff 524
Byle, Glen 393

WARFIELD (Turnout 41%)
Mayor
MARINO, Frank 429
Krest, Erika 126

Council (Top 4 elected)
AMANTEA, Carolyn 467
HILL, Jim (x) 349
MASLECK, Raymond (x) 305
NOONE, Fran 292
Penner, Deb 219
Parkinson, Arlene (x) 216
Gage, Jaimie 92

REGIONAL DISTRICT OF CENTRAL KOOTENAY (Overall turnout 25%)
Area A (East Shore-Wynndel)
JACKMAN, Garry (x) (Elected by acclamation)

Area B (Rural Creston) Turnout 22%
TIERNEY, Roger 550
Wall, Tanya (x) 247

Area C (Rural Creston) Turnout 24%
VANDENBERGHE, Kelly 213
Casemore, Adam (x) 63

Area D (Rural Kaslo)
WATSON, Aimee (x) (Elected by acclamation)

Area E (Rural Nelson) Turnout 33%
GRAHAM, Cheryl 425
Veregin, Landon 416
Goldsbury, Reggie 133
Rye, Dan (incumbent Castlegar city councillor) 122

Area F (Rural Nelson)
NEWELL, Tom (x) (Elected by acclamation)

Area G (Rural Salmo) Turnout 33%
CUNNINGHAM, Hans (x) 224
Bundschuh, Anna 190
Segall, Farrell 13

Area H (Slocan Valley)
POPOFF, Walter (x) (Elected by acclamation)

Referendum: Are you in favour of a $15 parcel tax to fund a local conservation service? Yes 435 No 228 PASSED (Turnout 17.5%)

Area I (Rural Castlegar)
DAVIDOFF, Andy (x) (Elected by acclamation)

Area J (Lower Arrow-Columbia) Turnout 16%
HANEGRAAF, Henny 266
Tassone, Kimberly 193

Area K (Arrow Lakes)
WEATHERHEAD, Teresa (Elected by acclamation)

REGIONAL DISTRICT OF KOOTENAY BOUNDARY (Turnout 19%)
Area A (Beaver Valley)
GRIEVE, Ali (x) (Elected by acclamation)

Area B (Genelle-Rivervale-Oasis)
WORLEY, Linda (x) (Elected by acclamation)

Area C (Christina Lake)
MCGREGOR, Grace (x) 309
Tomaszewski, Andreas 202

Area D (Rural Grand Forks)
WIESE, Linda Kay 339
O’Donnell, Danna (x) 222
Demski, Peter 38

Referendum: Are you in favour of borrowing $16.3 million to build a new community centre? Yes 653 No 1,132 DEFEATED

Area E (West Boundary)
GIBBS, Sharen 337
Gee, Vicki (x) 225
Glaser, Oliver 66

Referendum: Are you in favor of establishing a recreation service at Big White? Yes 52 No 10 PASSED

REGIONAL DISTRICT OF COLUMBIA SHUSWAP
Area B (includes Beaton and Trout Lake)
BROOKS-HILL, David (x) (Elected by acclamation)

KOOTENAY COLUMBIA SCHOOL DISTRICT
Beaver Valley (Top 2 elected)
PICCOLO, Stephen (x) 560
GANZERT, Darrel (x) 558
McFarlane, Sean 174

Castlegar (Both elected by acclamation)
FOX, Gavin
ZAITSOFF, Catherine (x)

Rural Castlegar
ALI, Kristin (x) (Elected by acclamation)

Rossland (Elected by acclamation)
SMITH, Gordon (x)

Trail (Both elected by acclamation)
HANIK, Terry (x)
WILSON, Mark (x)

Warfield/Area B/Area J (1 to be elected)
SIMISTER, Darilyn (Elected by acclamation)

KOOTENAY LAKE SCHOOL DISTRICT
City of Nelson/Bealby Point (Top 2 elected)
BREMENER, Julie 1,417
SHUNTER, Murray 1,243
Braun, Tricia 638
Garlow, Lesley 431
Ziemer, Tamara 272
Krulitsky, Kathy 212

Rural Creston (Top 2 elected)
BLACKMORE, Mary Jane 672
GRIBBIN, Allan (x) 585
Beebe, Cody (x) 557

Town of Creston
ETHERIDGE, Kathy 786
Verhoeven, Clementus 598
Withdrew: Schein, Zarchi

Salmo/Taghum/Blewett
CHEW, Susan (x) (Elected by acclamation)

East Shore/North Shore
TRENAMAN, Lenora (x) 445
Feldman, David 403

Slocan Valley/Bonnington
NAZAROFF, Sharon (x) 396
Duggan, Emily 214

Kaslo-Lardeau
LANG, Dawn (x) 419
East, Dustin 217

BOUNDARY SCHOOL DISTRICT
Christina Lake
HALL, Shannon (Elected by acclamation)

Grand Forks (Top 2 elected)
MASSEY, Jaime (x) 462
VAN MARCK, Larisa (x) 434
Wilson, James 384
Nunn, Brandie 290
Rich, Valerie 157

Rural Grand Forks
BIRD, Bronwen (x) (Elected by acclamation)

Kettle Valley North
ZITKO, Rose (x) (Elected by acclamation)

Kettle Valley East
JEPSEN, Kathryn (x) (Elected by acclamation)

Kettle Valley West
DANYLUK, Mark (x) 314
Lovett, Tamara 304

ARROW LAKES SCHOOL DISTRICT
Southern Zone
DANYEA, Simon (x) (Elected by acclamation)

Central Zone
GASCON, Stephen (x) (Elected by acclamation)

Eastern Zone
FARRELL, Rhonda (x) (Elected by acclamation)

At large (Both elected by acclamation)
DIXON, Christine (x)
MURPHY, Amanda

CORRECTIONS: An earlier version of this list erroneously stated that Mike Walsh had been acclaimed mayor of Montrose. We initially reported Montrose’s turnout as 61 per cent. New Denver’s turnout was initially reported incorrectly as 99.5 per cent based on data from CivicInfoBC.

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisement -

Continue Reading